X

Result Details

Event name: Inlands
Date: 14 May 2011
Type:
Club: Bristol Corinthian Yacht Club
Classtype:ENTERPRISE , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Boat Name Pts
1 23170 Nick Craig Toby Lewis Frensham Pond SC 1 1 -2 2 1 TEAM GILL 5
2 19876 Alan Johnson Paula Fisher SCYC/SSC -9 2 1 1 2 SUBSONIC WHINKLE 6
3 22933 Ann Jackson Richard Adams Burghfield SC 2 -21 4 3 3 H.R.T. 12
4 22344 Mike Birch Verity Birch WLYC 5 4 -15 8 6 LITTLEMERMAID 23
5 22659 David Jackman Chris Jackman Looe SC 11 5 5 4 (DNF) 25
6 23089 Jonathan Woodward Alex Halliwell Bartley SC/West Lancs YC 10 -18 13 5 4 SIMPLY RED 32
7 23500 Paul Hobson Rachel Bradley Wakeham SC 14 -22 3 6 12 GBR 35
8 22702 Jane Scutt Nick Scutt Middle Nene SC 13 3 -14 7 13 ESPADARTE 36
9 23223 Steve Graham Chris Blundell Northampton SC -28 6 11 10 9 HEAVY PETTING ZOO 36
10 22975 Philip Kirk Sarah Kirk Frampton-On-Severn SC 3 13 9 14 (DNF) STARSHIP 39
11 22102 Charles Adams Hannah Adams WLYC 15 11 8 -20 8 42
12 23015 Nick Jackson Rachel Jackson Burghfield SC 8 16 6 13 (DNF) WEDG-E 43
13 22879 Pete Bennett Alicia Bennett Salcombe YC 20 7 10 9 (DNF) WOTEVER 46
14 23135 Brian Garrison Tom Naylor Hallamshire 16 15 7 -17 11 NOT PAST IT YET 49
15 22489 Tom Shaw Ivan Jaycock Looe SC 12 14 (DNF) 27 5 SOUTHERN COMFORT 58
16 23008 Barry Moss Alan Skeen Shustoke SC 18 -29 20 11 10 JGREYJMATTER 59
17 21067 Ian Wakeling Sean O'Niel BCYC 22 (DNF) 21 16 7 RISE AND SHINE 66
18 22439 Phil Bevan Laura Bevan Grafham Water SC -23 12 19 21 17 FLOOZY 69
19 20234 David Beaney Alex Beaney Castaways 6 10 (OCS) 12 OCS 77
20 22907 Chris Winters Alex Homer Midland SC 19 23 22 -24 15 79
21 21932 Ben Burrows Oliver Burrows West Oxfordshire SC -35 20 24 18 18 80
22 23140 Richard Leach Jane Pickford Penarth YC 17 -32 30 25 16 88
23 22322 Keith Tyler Katie Tyler Hunts SC 26 -34 18 19 25 KIRKUP'S CAST OFF 88
24 2317 Aly Fry Chris Fry Shefield Viking (DNF) 19 OCS 15 14 LITTLE FOCKERS 97
25 21500 John Allen Libby Allen BCYC 24 24 23 26 (DNF) BOB 97
26 22901 Paul Young Megan Ward Midland SC -36 26 29 28 19 OUT OF THE BLUE 102
27 22358 John Shaw Rebecca Shaw Chew Valley Lake SC -40 37 27 22 20 SNOOPY 106
28 22894 Chris Bridge Natalie Smith Ogston SC -31 31 26 30 23 BLUE MIST 110
29 23050 Tim Finch Chris Gill Chester SC -43 30 25 39 21 MASTER CLASS 115
30 23248 Martin Bottomley Ray Ball Emberton Park SC 33 27 -38 33 22 115
31 22501 Alice Allan Le Shark BCYC 4 (DNF) 16 DNF DNS BLUE JOB 118
32 22409 David Manson Dominic Manson Bewl Valley 34 (DNF) 12 23 DNC 118
33 22823 Mike Cossey Christine Barron Sutton SC 27 25 17 (DNF) DNC 118
34 22927 Hugh Phillips Chris Palmer Penarth YC 29 -40 35 37 24 THUNDERBIRD IV 125
35 22166 Steve Sargent Callum Dingle Looe SC 21 8 (DNF) DNS DNS DA'S BOAT 127
36 23123 Peter Greenwood Ellen Regan Looe SC 32 39 28 29 (DNC) MIK E FIN 128
37 472 Phil Wilson Jessica Smith Ogston SC 38 28 33 35 (DNF) ALL SHOOK UP 134
38 23168 Alex Johnson Ian Johnson Frensham Pond SC 30 36 36 34 (DNF) ACUITY 136
39 22504 Bryan Smith Richard Bateman BCYC 37 35 34 31 (DNS) FLIC EN FLAC 137
40 23194 Ges Brown Julie Moore 25 17 (DNS) DNS DNS WIMP III 140
41 21795 Gareth Shaw Verity Pope Looe SC 41 9 (DNF) DNS DNC MR C 148
42 20018 Mathew Jaycock Daisy Jaycock Looe SC 39 41 32 38 (DNC) DOGHOUSE 150
43 23169 Martin Honnor Calum Mckenzie Ogston SC 7 (DNF) OCS DNS DNS RIOT VAN 154
44 22827 Phil Franklin Jackie Franklin Bristol Corinthian SC 42 (DNF) 31 32 DNS SCOTT FREE 154
45 22345 Paul Dunn Gary Oswald Looe SC (DNF) 38 37 36 DNS SUZY DEE 160
46 22557 Glen Cole Adrian Cole Island Barn SC (DNF) DNF 39 40 DNF 177
47 23242 Andy Grant Graham Ritchie Penarth YC (DNF) 33 DNF DNS DNC ROXY 180
48 20687 Dave Staniforth Darren Machen Sheffield Viking SC (DNF) DNF DNS DNS DNS 196
comments powered by Disqus