X

Result Details

Event name: Lord Birkett
Date: 01 July 2017
Type:
Club: Ullswater Yacht Club
Classtype:Handicap , see more results
Rank Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 Nett PY Total
1 MUSTO SKIFF 432 Ian TURNBULL Sunderland 3.0 1.0 4.0 847 4.0
2 RS 400 1460 Dave EXLEY Nige Hall Leigh & Lowton Sailing Club 5.0 3.0 8.0 942 8.0
3 VX ONE 149 Jono SHELLEY Graham Priestley, Selina Priestley Ullswater Yacht Club 9.0 2.0 11.0 860 11.0
4 49ER 88 Paul BROTHERTON Dennis Karlsson Glossop 2.0 9.0 11.0 710 11.0
5 OSPREY 1356 Simon HAWKES Ben Hawkes Wimbleball 7.0 7.0 14.0 935 14.0
6 VX ONE 19 David CHANDLER Dylan Noble, Jamie Hall Ullswater Yacht Club 12.0 5.0 17.0 860 17.0
7 49ER 343 Matty LYONS James Lyons Ullswater Yacht Club 1.0 18.0 19.0 710 19.0
8 RS 400 1407 Hamish GLEDHILL Simon Dowse West Riding Sailing Club 13.0 6.0 19.0 942 19.0
9 VX ONE 203 Tony LEWIS Andrew Cutting, Rhys Lewis Ullswater Yacht Club 18.0 4.0 22.0 860 22.0
10 RS 400 1454 Jon HEISSIG Nicky Griffin Llangorse Sailing Club 21.0 13.0 34.0 942 34.0
11 TEMPEST 1181 Michael ADAMS Paul Kingsley-Adams Ullswater Yacht Club 20.0 14.0 34.0 942 34.0
12 RS 100 8.4 140 Robert RICHARDSON Ullswater Yacht Club & RWYC 32.0 10.0 42.0 1008 42.0
13 RS 400 1053 Tony WOODS Josh Glossop 17.0 25.0 42.0 942 42.0
14 LASER 3000 3146 Joe PESTER Emma Allsopp Ullswater Yacht Club 22.0 21.0 43.0 1085 43.0
15 VX ONE 226 Jim HUNT Jeanette Hunt Sarah Hunt South Staffs Sailing Club 29.0 17.0 46.0 860 46.0
16 FIREBALL 14370 Daren FASEY Colin Davis Staunton Harold Sailing Club 6.0 44.0 50.0 959 50.0
17 TEMPEST 1111 John ROBINSON Lindsay Whitehead Ullswater Yacht Club 40.0 11.0 51.0 942 51.0
18 RS 200 296 Alistair COATES Thomas Coates Leigh & Lowton Sailing Club 27.0 24.0 51.0 1047 51.0
19 49ER 1111 Lester NOBLE John McAfee Ullswater Yacht Club 43.0 12.0 55.0 710 55.0
20 MIRACLE 4040 Neal GIBSON Gemma Gibson Redoubt SC 41.0 16.0 57.0 1210 57.0
21 RS 400 1082 Mark SOMERVILLE Joe Roberts Bassenthwaite Sailing Club 38.0 19.0 57.0 942 57.0
22 FLYING FIFTEEN 3641 Mike PRESTON David Manifold Blackpool & Fleetwood Yacht Club 25.0 35.0 60.0 1015 60.0
23 FLYING FIFTEEN 3787 David BROOKBANK Catherine Millington, Simon Millington Key West 23.0 40.0 63.0 1015 63.0
24 VX ONE 180 John ROBSON Samantha Robson, Tim Emery Ullswater Yacht Club 16.0 51.0 67.0 860 67.0
25 VX ONE 191 Neal PIPER Phil Murray, TBC Tynemouth Sailing Club 11.0 57.0 68.0 860 68.0
26 SB20 3057 John OUTHWAITE Mikey Matthews, Carl Outhwaite Ullswater Yacht Club 31.0 38.0 69.0 911 69.0
27 RS 400 1465 Ben WILLIAMSON Charlie Ticehurst Welton Sailing Club 37.0 36.0 73.0 942 73.0
28 RS 400 1401 Bill KENYON Mark Lunn Budworth 60.0 15.0 75.0 942 75.0
29 RS 400 1155 Nick HOLT Derek Hill Blackpool & Fleetwood Yacht Club 50.0 27.0 77.0 942 77.0
30 LASER 17 Anthony DAWSON Ullswater Yacht Club 48.0 29.0 77.0 1097 77.0
31 BLAZE 760 Mark FEARNLEY South Windermere Sailing Club 46.0 31.0 77.0 1023 77.0
32 FIREBALL 15132 Keith MCDONALD Andy Brittain Small Heath Yacht Club 24.0 55.0 79.0 959 79.0
33 RS 500 1040 Mike SAUL Faye Caswell Yorkshire Dales Sailing Club 28.0 53.0 81.0 968 81.0
34 GP14 14145 Justin SMITH Adam McGovern Tynemouth SC & Hollingworth Lake SC 54.0 30.0 84.0 1133 84.0
35 NATIONAL 18 CLASSIC 314 Colin MURRAY Oliver Murray Ullswater Yacht Club 39.0 48.0 87.0 957 87.0
36 29ER 937 Sam WALLER Matt Rhodes Beaver 19.0 73.5 92.5 915 92.5
37 TEMPEST 1134 James STEWARDSON Nicholas Stewardson Ullswater Yacht Club 55.0 41.5 96.5 942 96.5
38 FLYING FIFTEEN 3517 Craig ROBINSON Hannah Davies Ullswater Yacht Club 58.0 39.0 97.0 1015 97.0
39 RS 400 1196 Peter SNOWDON TBA Scaling Dam Sailing Club 36.0 64.0 100.0 942 100.0
40 TEMPEST 1123 Graham DONKIN David Lyons Ullswater Yacht Club 83.0 20.0 103.0 942 103.0
41 FLYING FIFTEEN 3418 Michael WILSON Helen Latham Isle Of Man YC 61.0 46.0 107.0 1015 107.0
42 MUSTO SKIFF 556 Steve ROBSON Derwent Reservoir Sailing Club 66.5 43.0 109.5 847 109.5
43 SOLO 5742 Adam SAVAGE Elton Sailing Club 87.0 23.0 110.0 1143 110.0
44 RS 400 669 Jacob AINSWORTH Kayleigh Roberts South Shields Sailing Club 42.0 68.0 110.0 942 110.0
45 COMET TRIO 472 Andrew MCAUSLAND Caroline McAusland Exe Sailing Club 85.0 26.0 111.0 1094 111.0
46 RS 200 1256 Louise MCKEAND Cathy Partington Leigh & Lowton Sailing Club 44.0 70.0 114.0 1047 114.0
47 GP14 13146 Steve WARD Mike Acaster Midland/ Bartley 82.0 37.0 119.0 1133 119.0
48 2000 2272 James MACGREGOR Jenny Macgregor Ullswater Yacht Club 74.0 45.0 119.0 1107 119.0
49 ALBACORE 8152 Philip SMITH Tom Williams RYA 51.0 71.0 122.0 1041 122.0
50 2000 21655 Tim GRAY Wendy Gray Staunton Harold Sailing Club 84.0 41.5 125.5 1107 125.5
51 FLYING FIFTEEN 3463 John THORNLEY TBA Ullswater Yacht Club 45.0 82.0 127.0 1015 127.0
52 LASER 207113 George PULMAN Dovestone Sailing Club 101.0 28.0 129.0 1097 129.0
53 RS 200 1296 Matt BROMLEY Libby Cuthbert RYA 71.0 58.0 129.0 1047 129.0
54 MUSTO SKIFF 481 Josh MORAN Ullswater Yacht Club 64.5 65.0 129.5 847 129.5
55 LASER 204541 Adrian THEAR West Riding Sailing Club 77.0 54.0 131.0 1097 131.0
56 RS 400 1453 Stuart HALMAN Anna Walsh Leigh & Lowton Sailing Club 69.0 63.0 132.0 942 132.0
57 ETAP 21 235 Robin BARRATT Kieth McDermott, Mike Egan Ullswater Yacht Club 100.0 33.0 133.0 1101 133.0
58 470 56 Ella STOGGALL Emma Kindon 34.0 99.0 133.0 973 133.0
59 HUNTER EUROPA 593 Sam HARDING Richard Sealby Ullswater Yacht Club 114.0 22.0 136.0 1164 136.0
60 ETAP 21 9253 Richard NICKLIN Jill Nicklin, David Nicklin Ullswater Yacht Club 78.0 59.0 137.0 1101 137.0
61 SB20 3085 Lee BOATMAN Danny Boatman, TBC 92.0 47.0 139.0 911 139.0
62 RS 200 1112 Nigel PEPPERDINE Diana Pepperdine Staunton Harold Sailing Club 110.0 32.0 142.0 1047 142.0
63 GP14 13737 Peter MCCHRYSTAL Keith Crebbin Blackpool & Fleetwood Yacht Club 80.0 67.0 147.0 1133 147.0
64 FLYING FIFTEEN 3708 Paul LEWIS Robert Lewis Ullswater Yacht Club 64.5 84.0 148.5 1015 148.5
65 ALBACORE 8233 Mike BANNER Jason Upton Leigh & Lowton Sailing Club 52.0 98.0 150.0 1041 150.0
66 FIREBALL 14792 Eleanor CRAIG Richard Botting Draycote Water Sailing Club 57.0 96.0 153.0 959 153.0
67 ENTERPRISE 22272 Charles ADAMS Alex Halwell West Lancashire Yacht Club 105.0 50.0 155.0 1113 155.0
68 LASER VAGO XD 1814 Dave BAXTER Yorkshire Dales Sailing Club 90.0 66.0 156.0 1074 156.0
69 LASER 212146 Gareth HUMPHREY Chipstead SC 103.0 56.0 159.0 1097 159.0
70 FLYING FIFTEEN 3946 Chris MORAN unkown Ullswater Yacht Club 70.0 90.0 160.0 1015 160.0
71 RS 800 1215 Stephen BROWN Philip Bairstow Ullswater Yacht Club 26.0 136.0 162.0 810 162.0
72 LASER 198605 Christopher M SMITH Scammonden Water Sailing Club 104.0 60.0 164.0 1097 164.0
73 ALBACORE 8130 Howard WITT Young Maidenhead SC 93.0 72.0 165.0 1041 165.0
74 RS 400 1380 Jon WILLARS Jon Willars Welton Sailing Club 79.0 87.5 166.5 942 166.5
75 SB20 3095 Dave TOWNEND Mark Brammer, Ruth Brammer, Dave Atkinson Blackpool & Fleetwood Yacht Club 73.0 94.0 167.0 911 167.0
76 K6 193 Peter MCLAREN Ian McPherson, Alastair Colvin Loch Lomond Sailing Club 62.5 107.0 169.5 905 169.5
77 RS 200 1033 Gareth WILLIAMS Jennifer Williams Leigh & Lowton Sailing Club 95.0 75.0 170.0 1047 170.0
78 SOLING 155 Gary RICHARDSON Karl Sloane Stewart Lee Darwin Sailing Club, Australia 66.5 106.0 172.5 914 172.5
79 DEVOTI D-ZERO 113 Mike GOODWIN Scammonden Water Sailing Club 96.0 77.0 173.0 1029 173.0
80 RS 200 1068 Martin SMITH Barbara Smith Delph Sailing Club 113.0 61.0 174.0 1047 174.0
81 FLYING FIFTEEN 3685 Steve LEE Alistair Logan Loch Lomond Sailing Club 98.0 83.0 181.0 1015 181.0
82 MUSTO SKIFF 334 Ian ESCRITT Yorkshire Dales Sailing Club 137.0 49.0 186.0 847 186.0
83 FLYING FIFTEEN CLASSIC 2660 Peter NEEDHAM Brian West Burton Sailing Club 108.0 78.0 186.0 1043 186.0
84 FIREBALL 14834 Pete SLINGSBY Neil Ashurst Yorkshire Dales Sailing Club 94.0 92.0 186.0 959 186.0
85 29ER 390 Benedict BARNES Toby Gibson Ullswater Yacht Club 75.0 118.0 193.0 915 193.0
86 29ER 2054 Julia NOBLE Katy Stewardson Ullswater Yacht Club 81.0 112.0 193.0 915 193.0
87 FLYING FIFTEEN SILVER 3053 Andrew JOHNSTON Robert Johnston Solway 102.0 91.0 193.0 1028 193.0
88 2000 2063 Robin COURTENAY Rachael Pereira Weirwood Sailing Club 120.0 73.5 193.5 1107 193.5
89 LASER RADIAL 177885 Stephen ROBERTS South Windermere Sailing Club 143.0 52.0 195.0 1139 195.0
90 LASER 3000 3506 Tim WHITEHEAD Emily Styles Ullswater Yacht Club 116.0 80.0 196.0 1085 196.0
91 LASER 130731 Oliver BOOCOCK Scammonden Water Sailing Club 136.0 62.0 198.0 1097 198.0
92 FIREBALL 14415 Jon COWPER Louise Foreman Hunts Sailing Club 86.0 115.0 201.0 959 201.0
93 K6 114 Tony HARPER TBC None 89.0 117.0 206.0 905 206.0
94 LASER 199440 Michael MEAKER Scammonden Water Sailing Club 111.0 95.0 206.0 1097 206.0
95 SUPERNOVA 1102 Mark CUTHBERT Leigh & Lowton Sailing Club 133.0 79.0 212.0 1075 212.0
96 GP14 12655 Gerard LAMLE Hugh Lamle Burwain Sailing Club 124.0 89.0 213.0 1133 213.0
97 LIGHTNING 368 413 Caroline HOLLIER West Oxfordshire Sailing Club 145.0 69.0 214.0 1170 214.0
98 SB20 3134 Robert MOUNTAIN David Guyte, John Palmer Blackpool & Fleetwood Yacht Club 99.0 116.0 215.0 911 215.0
99 RS 400 1325 James LOGAN Philippa Logan Nottinghamshire County 107.0 111.0 218.0 942 218.0
100 RS 200 1092 Ethan DAWSON Ellie Clark Bassenthwaite SC/Ripon SC 119.0 100.0 219.0 1047 219.0
101 FLYING FIFTEEN 3602 Peter MOUNTAIN Robert Mountain Blackpool & Fleetwood Yacht Club 117.0 102.0 219.0 1015 219.0
102 LASER 141216 Christopher SMITH Ullswater Yacht Club 134.0 85.5 219.5 1097 219.5
103 SUPERNOVA 660 Derrick JACKSON Scammonden Water Sailing Club 135.0 87.5 222.5 1075 222.5
104 SEAFLY 2002 Nick BALL John Crosbie Bassenthwaite Sailing Club 142.0 81.0 223.0 1087 223.0
105 BLAZE 777 Steve FLETCHER Scaling Dam Sailing Club 132.0 93.0 225.0 1023 225.0
106 SOLUTION 440 Paul NIX Glossop 150.0 76.0 226.0 1087 226.0
107 VX ONE 202 Steve KING Alex King Ullswater Yacht Club 112.0 114.0 226.0 860 226.0
108 RS FEVA XL 2052 Catriona FORREST Evie Tynan Dalgety Bay Sailing Club 123.0 105.0 228.0 1240 228.0
109 HAWK 20 303 Steve SYKES Jim Swainbank Glenridding Sailing Centre 129.0 101.0 230.0 1115 230.0
110 505 9159 Mark WESTON Andy Weatherspoon West Riding Sailing Club 4.0 229.0 DNS 233.0 906 233.0
111 TEMPEST 1161 Jon MODRAL-GIBBONS Colin Meadows 229.0 DNC 8.0 237.0 942 237.0
112 RS 400 1463 Stewart ROBERTSON Sarah Robertson Royal Forth YC 8.0 229.0 OCS 237.0 942 237.0
113 2000 21808 Dave BARKER Gemma Barker Scaling Dam Sailing Club 128.0 109.0 237.0 1107 237.0
114 MUSTO SKIFF 384 Stuart KEEGAN Derwent Reservoir Sailing Club 10.0 229.0 OCS 239.0 847 239.0
115 FLYING FIFTEEN 3973 Simon LONGSTAFF Jon Denwood Bassenthwaite Sailing Club 14.0 229.0 OCS 243.0 1015 243.0
116 14 INTERNATIONAL 1495 Adam OVINGTON Kev Anderson Tynemouth Sailing Club 15.0 229.0 OCS 244.0 765 244.0
117 HUNTER EUROPA 816 Ray HARLE John Wales Ullswater Yacht Club 127.0 120.0 247.0 1164 247.0
118 ENTERPRISE 18395 Raymond LEWIS Brittany Fleming Pilkington Sailing Club 140.0 108.0 248.0 1113 248.0
119 2000 2205 Ian THOMPSON Andrew Bailey Ullswater Yacht Club 121.0 129.0 250.0 1107 250.0
120 RS 400 1131 Erica CASWELL Ian Caswell Yorkshire Dales Sailing Club 131.0 122.0 253.0 942 253.0
121 2000 21075 Nathan SMITH Richard Barnett Staunton Harold Sailing Club 144.0 110.0 254.0 1107 254.0
122 FLYING FIFTEEN 3612 Dave GILES Sue Giles Ullswater Yacht Club 30.0 229.0 OCS 259.0 1015 259.0
123 FIRST 211 217 John BRAIN Jonathon Brain Glenridding Sailing Centre 157.0 104.0 261.0 1105 261.0
124 RS 400 1319 Ben ROBERTSON Jenny Douglas Dalgety Bay Sailing Club 33.0 229.0 DNF 262.0 942 262.0
125 GP14 13224 Peter DEWHURST Lee Tennant Burwain Sailing Club 229.0 RET 34.0 263.0 1133 263.0
126 BLAZE 780 Andrew TAYLOR Blackpool & Fleetwood Yacht Club 35.0 229.0 DNS 264.0 1023 264.0
127 29ER 313 Megan THORNLEY James Abbatt Ullswater Yacht Club 130.0 135.0 265.0 915 265.0
128 HUNTER EUROPA 597 David THOMSON Anneli Thomson Ullswater Yacht Club 138.0 131.0 269.0 1164 269.0
129 RS 400 750 Paul CORNISH Ian Turrell Scammonden Water Sailing Club 146.0 124.0 270.0 942 270.0
130 RS 300 450 Mark HENMAN South Shields Sailing Club 159.0 113.0 272.0 973 272.0
131 LIGHTNING 368 235 Ian PROUD Ullswater Yacht Club 148.0 126.0 274.0 1170 274.0
132 ALBACORE 8228 Judy ARMSTRONG Paul Scaling Dam Sailing Club 47.0 229.0 DNS 276.0 1041 276.0
133 OSPREY 1287 Stephen GAUGHAN John Wilson-Smith Ullswater Yacht Club 151.0 125.0 276.0 935 276.0
134 FLYING FIFTEEN 3506 Christian BARNES Denise Sykes Ullswater Yacht Club 49.0 229.0 OCS 278.0 1015 278.0
135 K6 124 Mike KNEALE Kath Simpson Chester Sailing And Canoeing Club 141.0 139.0 280.0 905 280.0
136 RS 400 1396 Richard CATCHPOLE Gary Coop Leigh & Lowton Sailing Club 53.0 229.0 DNS 282.0 942 282.0
137 LASER 171806 David JENNINGS Ullswater Yacht Club 162.0 121.0 283.0 1097 283.0
138 ALBACORE 8227 Derek BOOTH Mark Booth Al Association 56.0 229.0 DNS 285.0 1041 285.0
139 RS 400 1248 Peter DYER Alan Rogers Yorkshire Dales Sailing Club 152.0 133.0 285.0 942 285.0
140 RS 400 866 Paul REYNOLDS Cath Reynolds Notts County Sailing Club 149.0 137.0 286.0 942 286.0
141 BLAZE 812 Pip WARNER Hornsea Sailing Club 59.0 229.0 DNS 288.0 1023 288.0
142 RS 200 1162 Russ COGGRAVE Lucy Mallory Staunton Harold Sailing Club 156.0 132.0 288.0 1047 288.0
143 2000 2849 Stephanie HOPKINS Caroline Brammer Ullswater Yacht Club & Ripon Sailing Clu 164.0 127.0 291.0 1107 291.0
144 FIREBALL 14845 Keith CAUSH Jo Pearse Scaling Dam Sailing Club 62.5 229.0 DNS 291.5 959 291.5
145 RS FEVA XL 2800 Phoebe DOUGLAS Isabella Brining Scaling Dam Sailing Club 158.0 134.0 292.0 1240 292.0
146 2000 2658 Stephen POTTER Kathryn Hall Ullswater Yacht Club 153.0 141.0 294.0 1107 294.0
147 RS 400 1024 Nick KINDON Paul Munro Staunton Harold Sailing Club 168.0 128.0 296.0 942 296.0
148 FLYING FIFTEEN 3628 Chris TAYLOR Phil Noak Ullswater Yacht Club 68.0 229.0 OCS 297.0 1015 297.0
149 2000 21570 Phil HOWARTH Lynda Howarth Coniston 72.0 229.0 DNS 301.0 1107 301.0
150 GP14 13700 Ralph HALIBURTON-CHAPLIN Adam Chaplin Blackpool & Fleetwood Yacht Club 171.0 130.0 301.0 1133 301.0
151 OSPREY 757 Gavin GOODALL Tim Hampshire, Emma Hampshire, Christopher Hampshire Ripon Sailing Club/chelmarsh SC 160.0 144.0 304.0 935 304.0
152 ALBACORE 8158 Matthew METCALFE-SMITH Chris Armstrong Carsington Sailing Club 76.0 229.0 RET 305.0 1041 305.0
153 WAYFARER 3367 Oliver HENSON Micaela van der merwe Scaling Dam Sailing Club 169.0 138.0 307.0 1102 307.0
154 ETAP 20 442 Rob GASCOIGNE Steve Restall, Dave Moore, Nick Reid Elton Sailing Club 167.0 140.0 307.0 1257 307.0
155 LASER STRATOS 763 Derek BEAGRIE Craig Beagrie Glenridding Sailing Centre 166.0 145.0 311.0 1095 311.0
156 RS 200 925 Karen BROTHERTON Lisa Woods Etherow Sailing Club 229.0 RET 85.5 314.5 1047 314.5
157 RS 400 1041 Henry BARNES Grahame Smith Staunton Harold Sailing Club 174.0 142.0 316.0 942 316.0
158 SOLO 5689 Rob COOK Northampton Sailing Club 88.0 229.0 DNS 317.0 1143 317.0
159 GP14 13952 Steven WILSON Alex Nield Royal Windemere 91.0 229.0 DNS 320.0 1133 320.0
160 LASER STRATOS 1195 Christopher BROOKS Harriet Pulman Helly Hansen Watersports Centre 229.0 RET 97.0 326.0 1095 326.0
161 FIREBALL 15035 Stephen JONES Peter Jones Blackpool & Fleetwood Yacht Club 97.0 229.0 DNS 326.0 959 326.0
162 RS 200 1037 Caroline EXLEY Jack Exley Loch Lomond Sailing Club 229.0 RET 103.0 332.0 1047 332.0
163 RS 400 1054 Carl WHITEHEAD Phil Robinson, Carl Whitehead Filey Sailing Club 106.0 229.0 OCS 335.0 942 335.0
164 ENTERPRISE 23416 Mike HOBIN Christopher Abela West Oxfordshire Sailing Club 109.0 229.0 DNS 338.0 1113 338.0
165 RS 400 1172 Ian HOLDEN Jon Pearse Scaling Dam Sailing Club 115.0 229.0 DNS 344.0 942 344.0
166 BLAZE 82 Rob FROUD Hornsea Sailing Club 118.0 229.0 DNS 347.0 1023 347.0
167 MIRACLE 2623 Clive DRAKES Andrew Marshall Nlhsc 229.0 RET 119.0 348.0 1210 348.0
168 RS AERO 7 1594 Julie ARCHER Ullswater Yacht Club 122.0 229.0 DNS 351.0 1071 351.0
169 RS 400 1073 Jamie ROGERS Neil Mclaren 229.0 RET 123.0 352.0 942 352.0
170 FIRST 211 336 Robin STANLEY Marion Marshall Ullswater Yacht Club 125.0 229.0 DNS 354.0 1105 354.0
171 2000 214444 Mike JONES Aileen Barnett Staunton Harold Sailing Club 126.0 229.0 DNS 355.0 1107 355.0
172 FLYING FIFTEEN CLASSIC 442 Brian ROWBOTHAM Steve Carter Ullswater Yacht Club 139.0 229.0 DNS 368.0 1043 368.0
173 KINSMAN 42 Chris DAWSON Phil Cotterill Fairfield 229.0 RET 143.0 372.0 1125 372.0
174 RS FEVA XL 1196 Robbie WILMOT Matthew Brining Scaling Dam Sailing Club 229.0 DNF 146.0 375.0 1240 375.0
175 LASER VAGO XD 165 Susan GEBBELS Joseph Blease Glenrididng 229.0 RET 147.0 376.0 1074 376.0
176 RS 200 968 Keith ESCRITT Vicky F Yorkshire Dales Sailing Club 147.0 229.0 DNS 376.0 1047 376.0
177 420 1161 Sophie BRINING Phil Brining Scaling Dam Sailing Club 229.0 DNF 148.0 377.0 1110 377.0
178 FIREBALL 12270 William FRANCIS Ann Brining Scaling Dam Sailing Club 154.0 229.0 DNS 383.0 959 383.0
179 LIGHTNING 368 409 Lee BRATLEY Ullswater Yacht Club 155.0 229.0 DNS 384.0 1170 384.0
180 NATIONAL 12 3479 Will MTCHELL Lois spooner Sunderland Yacht Club 161.0 229.0 DNS 390.0 1064 390.0
181 420 53958 Andrew MONK Holly Monk Ullswater Yacht Club 163.0 229.0 OCS 392.0 1110 392.0
182 MUSTO SKIFF 448 Callum FINDLAY Ullswater Yacht Club 165.0 229.0 RET 394.0 847 394.0
183 BLAZE 591 Darren GREGORY Glossop 170.0 229.0 DNS 399.0 1023 399.0
184 ALBACORE 8011 Kevin LYONS Alan Lyons Elton Sailing Club Bury Lances 172.0 229.0 DNS 401.0 1041 401.0
185 470 8 Stuart SCOTT Luke Scott Scaling Dam Sailing Club 173.0 229.0 DNS 402.0 973 402.0
186 2000 21831 Tom ALLEN Joy Allen Staunton Harold Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1107 458.0
186 RS 200 1076 Isabel ABBATT Emily Ingham Ullswater Yacht Club 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 1047 458.0
186 RS 200 691 Caitlin ROSS Liz Copland Annandale SC 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 1047 458.0
186 Tbc 0 Richard CRITCHLEY Pilkington Sailing Club 229.0 DNS 229.0 DNC 458.0 458.0
186 FIREBALL 14224 Philip GRIMSHAW Samuel Grimshaw Staunton Harold Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 959 458.0
186 WAYFARER 22 David RICHARDSON Caroline Whalley Aldbourgh 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 1102 458.0
186 THAMES A RATER 19 Adrian MICKLESON Melanie Hardman, Stephen Bartlett Queen Mary 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 875 458.0
186 RS 400 1283 Chris PICKLES Matt Sharman Delph Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 942 458.0
186 ETAP 21 266 Michael WILSON-SMITH Matthew Bolder, Smith Peter Smith Ullswater Yacht Club 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 1101 458.0
186 49ER 11 Ed WHITEHEAD Dan Vickers Parkstone Yacht Club 229.0 RET 229.0 OCS 458.0 710 458.0
186 LASER STRATOS 235 Ian HIGGINS Gary Higgins Denholme Sailing Club 229.0 RET 229.0 OCS 458.0 1095 458.0
186 VAGABOND 1759 Harry WILMOT Margot Wilmot Scaling Dam Sailing Club 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 1248 458.0
186 SUPERNOVA 416 Mark DANIELS Glossop 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1075 458.0
186 RS AERO 7 1595 Jeanette DAVIES Chester Sailing And Canoeing Club 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 1071 458.0
186 SOLO 4677 Nigel CRAIG Draycote Water Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1143 458.0
186 FLYING FIFTEEN 3627 Robert GOODISON Jonathan Mallory Scarborough Yacht Club 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 1015 458.0
186 RS 400 534 Neil MCCORMACK Heather McCormack Scaling Dam Sailing Club 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 942 458.0
186 R.N.S.A 14 1 Joe IRVING Irving Burton Fletcher Royal Yorkshire YC 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1175 458.0
186 FINN 631 Richard HART Mengeham Rythe Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1045 458.0
186 CANOE INT CONV 334 John ELLIS Scaling Dam Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 893 458.0
186 SOLUTION 433 Andrew PORTER Scaling Dam Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1087 458.0
186 CHERUB 3201 Robin A JONES Sven white Rutland 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 908 458.0
186 MUSTO SKIFF 212 Neil ROBINSON Ullswater Yacht Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 847 458.0
186 ALBACORE 8133 Lisa MULLINEUX Wendy Kent Elton Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1041 458.0
186 RS 600 646 Jonathan MILLIGAN 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 920 458.0
186 HUNTER EUROPA 948 Paul SHAW Paul Shaw Ullswater Yacht Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1164 458.0
186 LASER RADIAL 156188 Isobel JURY Ullswater Yacht Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1139 458.0
186 420 44266 Ian RENSHAW Paul Reid Etherow C P Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1110 458.0
186 LASER 3000 3250 James MILLER John Miller, Kieth Davis West Kirby Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1085 458.0
186 LASER RADIAL 163309 Jayne MASTERS Ullswater Yacht Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1139 458.0
186 LASER RADIAL 207986 Louise CRAIG Draycote Water Sailing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1139 458.0
186 CANOE INT ASSY 321 Charlie CHANDLER Ullswater Yacht Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 866 458.0
186 2000 21553 Jeff TOWNSEND Matthew Williams Blithfield 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 1107 458.0
186 VX ONE 190 Paul WATSON Paul Morris Burton Sailing Club 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 860 458.0
186 BLAZE 619 Richard LUMSDON EPCSC / GSC 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1023 458.0
186 STREAKER 1826 Craig WOODHOUSE Glossop 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 1132 458.0
186 ENTERPRISE 1324 Russell DICKINSON Hannah Owen Pilkington Sailing Club 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 1113 458.0
186 PHANTOM 959 Paul WOODHOUSE Glossop 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 999 458.0
186 RS 400 924 Andrew WEBSTER Hannah Webster Ullswater Yacht Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 942 458.0
186 RS 400 1077 Simon NICHOL Lorraine Nichol Chester Sailing And Canoeing Club 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 942 458.0
186 WANDERER 1568 Mike ADAMS Debi Adams Scaling Dam Sailing Club 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 1180 458.0
186 FINN 16 Mike WOODHEAD Yorkshire Dales Sailing Club 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 1045 458.0
186 RS 200 984 Sophie COGGER Edward Russell Ullswater Yacht Club 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 1047 458.0
comments powered by Disqus