X

Result Details

Event name: Enterprise Inlands
Date: 07 May 2016
Type: Inlands
Club: Bristol Corinthian Yacht Club
Classtype:ENTERPRISE , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Boat Name Pts
1 23384 Tim Sadler Richard Sault Yorkshire Dales SC 10 3 1 3 -19 6 3 -17 1 27
2 23089 Jon Woodward Karen Alexander South Staffordshire SC 1 7 9 5 -11 1 1 -13 9 SIMPLY RED 33
3 22456 Nigel Bird Andy Bird Hayling Island SC 5 5 12 2 12 3 (OCS) 5 (DNC) UNLAWFUL ENTRY 44
4 22619 Martin Honnor Victoria Gomm Ogston SC 12 -25 -25 8 3 4 2 3 14 RIOT VAN 46
5 23270 Phil Ford Jane Humpage Bristol Corinthian YC 7 1 6 -17 1 17 14 1 (BFD) KITTY 47
6 23310 Matt Velamail Tim Brownell Yorkshire Dales SC -22 -23 15 9 7 5 6 8 5 50 SHADES OF BLUE 55
7 22315 John Blundell Chris Blundell Staunton Harold SC -21 6 7 4 8 19 11 (RET) 4 OIL BEEF HOOKED 59
8 22814 Darren Roach James Ellis Royal Navy SA -13 13 13 10 (DNC) 7 9 6 3 BANG ON 61
9 SRI4747 Akshan Jirasinha Ishan Abeysekera Royal Colombo YC 18 8 4 6 9 11 (DNF) (DNC) 8 P'S 64
10 22659 David Jackman Chris Jackman Looe SC 19 -35 (DNC) 7 10 2 4 9 16 NORMAN 67
11 23411 Paul Hobson Abigail Honnor Beaver SC 9 4 -21 1 14 -20 12 11 18 BLUE JOB ON TOP 69
12 19876 Alan Johnson Kaye Tickle SCYC / WLYC -20 2 2 16 6 8 15 (RET) 20 SUBSONIC WHINKLE 69
13 22702 Jane Scutt Nick Scutt Middle Nene SC 2 11 3 12 18 -22 13 10 -28 ESPADARTE 69
14 22200 Rob Libby Brian Bowdler Looe SC 4 -21 11 11 13 -21 21 12 2 ZZZ00M 74
15 23349 Ann Jackson Alan Skeens Burghfield SC 15 9 -28 19 2 15 (OCS) 4 12 TO INFIRMITY & BEYOND 76
16 23347 Stephen Graham Alex Halliwell Northampton SC / WLYC 6 12 14 (BFD) -17 13 10 14 10 MINION 79
17 22652 Jeremy Stephens Rebecca Stephens Penzance SC 14 22 5 (BFD) 4 18 7 15 (DNC) THAT'S ENTERTAINMENT 85
18 22439 Phil Bevan Laura Bevan Grafham Water SC -26 18 8 18 15 14 -19 2 11 FLOOZY 86
19 23015 Nick Jackson Rachel Jackson Burghfield SC 11 19 -38 14 -22 10 5 20 7 WEDG-E 86
20 23311 Ioan Lavery Chris Keatley Penarth YC (OCS) 17 22 23 -26 9 8 19 6 IGAM OGAM 104
21 23307 Tom Atkin Clare Adams Penarth YC 3 20 18 (DNF) (DNC) 30 18 7 17 BERT 113
22 23275 James Morley Millie Pryke Ripon SC -24 -32 17 15 20 12 23 18 13 118
23 23410 Ges Brown Julie Moore South Caernarvonshire YC 25 10 10 24 5 29 16 (DNC) (DNC) WIMP 119
24 23008 Barry Moss Ian Deeley Shell Island Sail & Power Club 17 16 24 -29 -28 16 25 27 15 J GREY J MATTER 140
25 22130 Matthew Jaycock Ivan Jaycock Looe SC 16 28 16 22 21 24 (DNF) -29 19 THURSDAY'S CHILD 146
26 22112 Charles Morrish Ali Morrish St Mary's Loch SC 8 -27 27 -34 23 27 26 23 25 TUTU WON ONE TOO 159
27 23351 Johnny Allen James Hobson Bristol Corinthian YC -29 29 23 27 16 -32 20 21 26 BIG SUMMER BLOW OUT 162
28 22892 Ian Harris Jackie Franklin Bristol Corinthian YC 34 15 26 13 30 26 22 (DNC) (DNC) 166
29 23123 Peter Greenwood Joe Jackman Looe SC 28 -34 -29 25 25 28 17 22 22 MICK "E" FINN 167
30 21067 Ian Wakeling Sean O'Neil Bristol Corinthian YC 27 -36 -37 32 24 23 24 16 23 RISE AND SHINE 169
31 22823 Mike Cossey Margot Bish Sutton SC -33 14 -33 21 31 25 31 26 24 172
32 22501 Alice Allen Abi Campbell Bristol Corinthian YC 32 37 20 (DNF) 27 34 27 (RET) 21 BLUE JOB 198
33 22901 Paul Young Ella Crabtree Midland SC -40 33 32 26 36 -41 35 25 27 OUT OF THE BLUE 214
34 22152 Gavin Poulloin Amber Poulloin Weymouth SC 35 31 31 -39 29 -36 30 31 32 E-MOTIVE 219
35 472 Philip Wilson Amy Wilson Ogston SC 30 -39 30 33 38 -40 37 24 30 ALL SHOOK UP 222
36 23346 Phil Snewin Ros Coleman Chester SC 23 24 35 20 (DNF) 33 (DNF) DNC DNC BAD BOUTROS 237
37 22419 Steve Higgs Richard Bateman Bristol Corinthian YC 36 40 -43 40 34 35 33 28 (DNC) COCKNEY REBEL 246
38 23242 Andrew Grant John Sorenson Penarth YC -42 38 -46 41 41 38 29 30 29 ROXY 246
39 19054 Bryan Smith Richard Packer Bristol Corinthian YC -45 -46 36 35 37 43 32 32 33 FLIC EN FLAC II 248
40 22935 Chris Palmer Beatrice Drury Penarth YC 39 -41 39 38 33 -47 34 33 34 MALABAR 250
41 22936 Richard Pryke Annabel Pryke Ripon SC 31 26 19 30 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC THUNDERBIRD 1 259
42 23248 Martin Bottomley Ray Ball Emberton Park SC 43 30 41 28 32 37 (DNF) (DNC) DNC HEV-E 262
43 23312 Peter Rendall Helen Cummins Penarth YC 38 42 44 31 40 39 38 (DNC) (DNC) AKANGRA 272
44 23044 Mark Matthews Liz Matthews Castle Cove SC 44 47 40 42 35 44 36 (DNC) (DNC) 288
45 22455 Dave Wiggins Keith Clark Bristol Corinthian YC 48 48 47 37 (DNF) 45 39 (DNC) 31 BBDEE 295
46 22360 Charles Richardson Paul Bristol Corinthian YC 37 44 34 43 42 (DNC) (DNC) DNC DNC 302
47 23313 John Berry Neil Bawden Etherow SC / South Staffs SC 41 43 42 36 39 (DNF) (DNC) DNC DNC RED WHITE & BLUE 303
48 22704 David Marsden Sue Clinton Bristol Corinthian YC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 31 28 DNC DNC BILBO BATTINN ??? 314
49 19002 Michael Crees Andrew Richman Bristol Corinthian YC 46 49 48 44 44 46 40 (DNC) (DNC) AXIT 317
50 22124 Nigel Young Darren Hamilton Bristol Corinthian YC 47 45 45 45 43 42 (DNF) (DNC) DNC ADMIRELA 318
comments powered by Disqus