X

Result Details

Event name: Nacra Euros
Date: 28 October 2015
Type: Euros
Club: Barcelona
Classtype:Nacra , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 BOW SPONSOR/BOAT CAT Total MR
1 GBR 254 Ben Saxton Nicola Groves Royal Thames YC 7 2 1 6 5 12 15 3 3 24 2 78 10
2 AUS 242 Darren Bundock Nina Curtis Middle habour YC 5 10 4 2 3 7 7 13 14 5 3 BOAT 70 12
3 DEN 281 Allan Norregaard Annette Viborg Kolding Sejlklub/Horsens Sejlklub 10 1 17 4 10 16 11 1 1 11 18 TORM 82 6
4 ITA 262 Vittorio Bissaro Silvia Sicouri Fiamme Azzurre 13 13 18 12 7 1 2 9 6 10 1 91 8
5 AUT 240 Thomas Zajac Tanja Frank BYC/UYCNS 16 19 6 10 2 3 17 25 7 1 6 106 4
6 ESP 028 Fernando Echavarri Tara Pacheco Real Club Náutico de Sanxenxo/ 4 5 7 18 11 6 30 11 5 14 19 DEPORTE GALEGO/DIPUTACIóN DE PONTEVEDRA 111 14
7 DEN 282 Lin Ea Cenholt Christian Peter Lübeck KDY /Sailing Aarhus/KDY 2 14 15 3 14 15 13 17 17 7 12 TORM 117 2
8 GER 211 Paul Kohlhoff Carolina Werner 14 12 5 9 4 5 26 20 11 13 9 Youth 119 16
9 FRA 077 Franck Cammas Sophie De Turckheim YCPR/SR Antibes 3 26 2 8 12 2 28 8 13 17 4 GROUPAMA 119 20
10 FRA 225 Moana Vaireaux Manon Audinet Yacht Club Carnac/Saint Georges Voile 12 17 11 14 13 BFD 14 10 18 3 7 B. POPULAIRE 155 18
11 ESP 108 Iker Martinez Julia Rita RCMA-RSC/RCNP 6 16 9 7 8 25 5 DSQ 8 31 16 MOVISTAR 159 1
12 GBR 120 Tom Phipps Nicola Boniface Pevensey Bay 19 3 8 19 1 BFD 10 6 9 41 13 SWIFTY 162 3
13 SUI 220 Matias Bulher Nathalie Brugger Gstaad YC/Gstaad YC/ CVEstavayer 11 15 3 5 28 9 23 15 15 21 8 147 2
14 NZL 222 Gemma Jones Jason Saunders Murrays Bay Sailing Club/Tauranga Yacht and Power Boat Club 17 32 12 11 25 8 21 4 4 12 5 HUNTER 152 6
15 GBR 42 Lucy Macgregor David Evans Royal Thames YC/Poole YC 1 4 22 13 15 17 4 24 25 18 11 152 9
16 GER 258 Jan Hauke Erichsen Lea Spitzmann Flensburger Segel-Club 21 11 14 22 9 11 6 21 10 33 14 168 10
17 GRE 210 Sofia Bekatorou Konstantinos Trigkonis NOTK/NOTH 9 27 21 20 20 4 3 5 12 19 17 HELLENIC WIND 173 UFD
18 NZL 261 Olivia Mackay Micah Wilkinson Napier SC/Ngaroto SC 22 20 10 23 6 26 33 7 2 SPI 25 MO Youth 178 8
19 PUR 026 Enrique Figueroa Francesca Valdés EDVC 20 25 13 16 21 10 8 12 29 8 15 177 15
20 ITA 126 Francesco Porro Laura Marimon Giovannetti 18 30 24 27 DNC 24 1 2 19 6 32 207 13
21 CAN 271 Luke Ramsay Nikole Girke Royal Vancouver YC 15 31 19 1 32 DNC 9 16 23 4 10 WIND ATHLETES 215 22
22 ARG 226 Mateo Majdalani Cecilia Carranza 23 7 16 21 22 14 18 14 22 25 22 199 17
23 BRA 230 Joao Bulhoes Gabriela Nicolino Iate Clube Rio de Janeiro 8 6 31 24 23 23 38 18 16 16 24 217 14
24 RUS 247 Sergey Dzhienbaev Daria Ivanova Voronezh/Rostov/Krasnodar 27 8 23 17 16 21 40 31 31 37 21 247 256 5
25 SWE 153 Ida Svensson Rasmus Rosengren KSSS 26 29 20 15 19 20 35 33 24 29 20 IOR Youth 257 7
26 NOR 196 Nicholas Fadler Martinsen Martine Steller Mortensen Soon Seilforening/Arendals Seilforening 28 24 34 26 17 13 12 UFD 33 23 27 Youth 272 19
27 BRA 116 Andre Mirsky Kyra Mirsky Iate Clube do Rio de Janeiro 25 23 26 30 26 22 19 28 26 28 29 269 16
28 RUS 227 Maksim Semenov Alina Shchetinkina SHVSM-1,YC DRUJBA 35 34 33 28 24 18 16 27 27 22 42 276 12
29 ITA 302 Gianluigi Ugolini Maria Giubilei Compagnia della Vela Roma/Circolo Velico Ventotene 32 9 38 33 36 DNC 20 34 20 15 41 Youth 300 20
30 ARG 292 Nahuel Martinez Eugenia Bosco YCO-CVB 24 28 25 29 29 27 31 29 28 27 31 SPEEDY GONZALEZ 288 11
31 BRA 231 Samuel Albrecht Isabel Swan Veleiros do Sul DNF 22 36 35 18 BFD 22 23 35 26 26 307 4
32 ITA 90 Ferdinando Trambaiolo Bianca Guardigli CC Aniene/CV3V 29 33 35 32 34 30 27 19 36 2 40 Youth 301 24
33 VEN 168 Yamil Saba Andrea Saba Asovene - Federación Venezolana de Vela 30 35 27 34 33 DNF 25 26 41 9 43 324 21
34 BRA 183 Juliana Poncioni Andres Leandro Azambuya ICRJ / Marinha do Brasil 33 18 28 DNC 27 28 34 UFD 21 40 30 333 18
35 URU 147 Pablo Defazio Mariana Foglia YCU/YCPE 34 37 29 25 DNC 19 36 22 37 32 23 347 UFD
36 DEN 151 Daniel Bjornholt Anne-Line Thomsen Kalovig baadelaug 31 21 30 39 31 DNC 29 30 32 39 33 Youth 354 29
37 ESP 198 Marc Verdaguer Nina Mir CN Estartit 36 36 32 36 35 31 37 32 34 30 37 362 23
38 BUL 047 Yoana Petrova Nikolay Tashev CSYC- Akademic 37 38 37 31 30 35 32 36 40 36 28 377 25
39 MON 007 Jean Rodelato Blandine Medecin Yacht Club de Monaco 38 40 40 38 40 32 41 37 30 35 36 398 27
40 HUN 218 Flora Virag Arpad Litkey Yacht Klub Agard/ DNC DNC DNC DNF 37 29 24 35 38 38 35 401 28
41 FRA 063 Thomas Tiffon Maureen Coupet CN Meshers 39 39 39 DNC 39 33 39 39 39 DNF 39 Youth 418 26
42 GER 265 Stefan Rumpf Anna Bettina Goos Sylter Catamaran Club DNF DNC 41 37 38 34 42 38 42 34 38 RUBY 422 30
comments powered by Disqus