X

Result Details

Event name: RS Feva World Championships - Bronze Fleet
Date: 19 July 2013
Type: Worlds
Club: Compagnia della Vela Grosseto
Classtype:RS FEVA , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Nett QS Total
1 5005 Fiona Mulcahy Chessie Lindsay-Brown Aldeburgh YC 5 6 2 4 58 BFD 1 10 36 8 94
2 4641 Josh Strauss Jack Mitchell Hayling Island Sailing Club 58 BFD 4 3 7 1 18 2 42 7 100
3 5039 Gregory Sale Lottie Neve Oakham / Rutland 1 5 10 1 58 BFD 24 4 67 22 125
4 4033 Emily Kirkby Sam Blunden Queen Mary Sailing Club 4 22 9 2 58 BFD 12 24 77 4 135
5 4470 Cristian Edmonds Rafe Watson Chew Valley Lake SC 58 BFD 2 5 33 3 14 20 79 2 137
6 5136 Arturo Beltrando Miriam Cerutti Amicale de voile du coulet 14 8 1 14 5 5 14 84 37 98
7 4833 Tijn Bos Marit Henkelman Vrijbuiter/KWVL 7 27 17 9 10 9 39 95 16 134
8 1581 David Hakl Petr Tupy YCLS Brno 58 BFD 11 31 26 24 3 1 99 3 157
9 5362 Alena Pianikova Anastasia Tikina RAUTU Sailing Team 6 9 58 DSQ 10 58 BFD 2 3 101 13 159
10 2184 Tom Holliday Ollie Dennis Emsworth Sailing Club 2 3 7 13 18 20 11 105 51 125
11 5339 Marius Drop Charlie Estourgie KWVL 22 20 28 58 DSQ 2 7 26 106 1 164
12 3850 Felicia Berglund Hilda Leijon Storsjons SS 58 BFD 17 18 3 12 10 12 107 35 165
13 4614 Jessica Jobson Angus Wood Stoke Gabriel Boating Association/RTYC 11 15 58 BFD 25 8 6 15 109 29 167
14 3719 Eva den Dikken Jeroen Bos GWV de Vrijbuiter Loosdrecht 17 16 26 35 25 8 7 109 10 144
15 5171 Elliott Ayers Alex McNab Tonbridge School 16 26 11 22 13 58 DNF 17 110 5 168
16 797 Hannah Jennings Ella Mitchell Hayling Island Sailing Club 21 14 15 5 58 BFD 21 5 111 30 169
17 2186 Jaroslav Cermák Petr Koštál YC Pardubice 9 1 4 16 14 29 30 117 44 147
18 4956 Zofia Burska Iwona Burska YC CERE 12 21 13 15 58 DNF 17 8 119 33 177
19 2376 Cameron Currie Isobel Currie Docklands Sailing & Watersports Centre 3 12 22 12 15 22 22 122 36 144
20 5064 Harry Tucker Emma Tardrew Weir Wood 19 25 21 24 11 36 6 125 19 161
21 1648 Dora Parisi Margherita Gajio Diporto Velico Veneziano 18 35 8 8 16 13 37 126 28 163
22 495 Alessandro Sosso Filippo Maiocch AVAL-CDV Gravedona 10 10 14 23 22 11 43 128 38 171
23 3473 Tom van Cranenburgh Joost Dragt Royal Maas YC 15 31 19 11 26 39 9 142 31 181
24 5346 Sophie Slot Femke Hendema KWVL 20 37 27 29 6 26 32 149 9 186
25 4461 Charlie Knottenbelt William Knottenbelt Bosham Sailing Club 8 19 6 20 58 BFD 23 25 153 52 211
26 5173 Luc Hogan Harry Hampson Tonbridge School 29 24 24 21 58 BFD 38 18 160 6 218
27 4987 Hebe Hemming Saskia Inman West Kirby Sailing Club 13 29 16 41 37 33 23 172 21 213
28 3741 Tabitha Gibb Rosemary Donald Sevenoaks School 24 36 25 37 7 43 36 180 15 223
29 5369 Antanas Gerasimavicius Jurgis Jurgelonis National Sailing Academy of Lithuania 58 BFD 7 45 19 34 4 27 184 48 242
30 1998 Marco Simonetti Giorgio Bicci AVAL-CDV Gravedona 58 BFD 18 12 38 4 34 44 184 34 242
31 906 Vojta Sindelar Matous Hlavacek Ceský Yacht Klub 58 BFD 28 35 17 27 19 34 184 24 242
32 421 Saskia Visser Lot Groen KNZ&RV 25 30 41 18 33 45 31 189 11 234
33 1609 Natálie Jarošová Barbora Pourová Czech Yacht Club 23 39 38 39 36 16 21 199 26 238
34 4135 Hannah Leaf Charlie Byford Oakham / Rutland 28 23 29 27 20 30 41 199 42 240
35 129 Daniel Halstead Henry White Bewl Valley Sailing Club 34 33 30 49 9 37 19 201 39 250
36 3702 Juul Schoevers Pauline Sterk ZMV Deventer 27 41 36 32 23 25 49 211 27 260
37 2902 Lisa Hedbäck Hanna Carling Långedrags Seglarsällskap, LDSS 58 BFD 13 23 36 58 BFD 35 35 212 12 270
38 4560 Jan Sindelar Simon Klas Czech Yacht Club 35 49 48 31 17 40 40 234 23 283
39 3705 Alexandra Vegelien Marijn Elsevier KWVL 31 32 20 30 35 50 47 236 41 286
40 3792 Tom Dutton India Edwards Shropshire SC 44 34 34 34 28 47 48 239 18 287
41 4435 Daniel Harbeck Moritz Hütte Waginger Segelclub 32 45 42 6 38 31 42 240 49 285
42 3959 Svenja Steinborn Anne Steinborn SKMW Segelkameradschaft Maintal Würzburg 26 46 47 44 58 DNF 28 29 240 20 298
43 2306 Coot Uelen Maud Classen KNR & ZV Muiden 41 40 33 28 40 27 53 256 47 309
44 4910 Paolo Pallavicini Camilla Giovannetti Club Nautico Marina di Carrara 38 42 40 45 30 15 51 260 50 311
45 4710 Kira van Woudenberg Michael van Woudenberg Ermatingen Sailing Club 33 48 44 48 29 44 38 261 25 309
46 4489 Jacopo Meneghetti Filippo Patalani A.V.C. Saint-Prex 36 43 37 50 19 53 46 276 45 329
47 3734 Bernard Visser Will Byford Oakham / Rutland 58 BFD 55 46 53 31 48 33 280 14 338
48 4980 Adam urek Jan Wisinger CYK 37 38 32 46 32 49 54 280 46 334
49 4919 Alizee del Gizzo Guglielmo Borioni Compagnia Della Vela 40 44 39 51 58 BFD 41 13 281 53 339
50 4447 Friso Elsevier van Griethuysen David Suurland KWVL 43 47 52 43 58 DNF 54 28 284 17 342
51 4111 Max Kortman Storm Rechsteiner KWVL/KNZ&RV 30 52 50 47 41 42 45 287 32 339
52 2920 Rosie Robson Molly Naylor Stamford High School 39 50 58 BFD 42 58 BFD 30% Pen (47) 16 292 40 350
53 5274 Alexander Nordén Carl Nordén Långedrag segelsällskap LDSS 42 53 49 58 DNF 21 51 52 311 43 369
54 4195 Tadeusz Burski Tomáš Klas Czech Yacht Club 58 RAF 54 43 40 39 46 50 326 54 384
55 3782 Emily Foster Marco Foster Docklands Sailing and Watersports Centre 45 51 51 52 42 55 55 351 55 406
56 4264 Marta Maddalena Marco Lucchesi Compagnia Della Vela 46 58 BFD 53 58 DNF 58 DNF 52 58 DNC 382 57 440
57 11 Rocco Attili Filippo Iacchia C.V. 3V 58 DNC 58 DNC 58 DNC 58 DNC 58 DNC 58 DNC 58 DNC 404 56 462
comments powered by Disqus