X

Result Details

Event name: RS Aero 5 Nationals
Date: 28 August 2020
Type: Nationals
Club: Eastbourne Sovereign SC
Classtype:RS Aero , see more results
Rank SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Cat. Pts
1 2697 Mike Wood RAF SA/DraycoteWaterSC 2 4 2 2 1 -7 1 2 5 (DNC) 19
2 1312 Andrew Frost Sutton Bingham SC 1 2 3 -12 5 2 2 -9 9 5 29
3 2105 Leo Wilkinson Maidenhead/DatchetSC 3 3 6 5 4 1 -7 7 4 -8 Y 33
4 2966 David Peaty Draycote Water SC 4 -15 4 3 2 3 4 14 (RET) 13 Y 47
5 1209 David Ellis Lymington Town SC 5 1 -11 4 -22 4 10 10 7 7 48
6 1096 Harrison Pye Draycote Water SC 11 5 10 10 7 -18 8 1 -40 4 56
7 3303 Sammy Isaacs-Johnson Maidenhead SC -12 11 7 6 -15 8 3 5 10 11 61
8 3042 Jonathan Bailey Grafham Water SC 10 -16 15 -33 16 6 9 15 1 1 Y 73
9 1164 Matthew Taylor Brightlingsea SC 17 13 5 11 9 11 -18 4 15 (DNC) 85
10 3342 Jack Miller Felpham SC (DNC) (DNC) 1 1 3 19 5 6 20 33 88
11 1551 Euan Etheridge Lymington Town SC 7 6 12 14 8 5 16 22 -29 -31 Y 90
12 2077 Tom Ahlheid Frensham Pond SC 16 14 -21 (DSQ) 10 10 12 16 14 2 Y 94
13 1672 Fergus Pye Draycote Water SC (UFD) 18 8 -21 6 12 19 11 3 21 Y 98
14 2071 Sam Blaker Benfleet/Thorpe Bay YC 6 10 -18 8 18 14 13 13 17 -24 Y 99
15 2057 Curtis McKay Queensmead SC/HOAC 8 12 17 15 -21 13 14 18 -36 10 Y 107
16 1568 Caitlin Atkin Whitstable YC 9 7 14 22 12 -28 17 12 -39 23 L 116
17 2356 David Calder Burghfield SC (UFD) 17 13 13 17 24 11 28 -30 6 Y 129
18 1047 Tim Rush Notts County SC -25 21 23 7 20 9 21 8 25 -32 M 134
19 3351 Ellie Rush Notts County SC 20 20 -28 16 13 23 15 -37 19 18 Y L 144
20 1566 Abby Hire RLymYC/LymTownSC 15 19 24 18 11 -27 -35 20 16 25 J L 148
21 2936 William Homewood Lymington Town SC 18 8 19 27 -29 17 22 21 18 -28 Y 150
22 3330 Iona Willows Dorchester/StokesBaySC 19 9 16 17 23 -35 27 (DNC) 12 30 L 153
23 3305 Richard Bullock Itchenor SC (DNC) (DNC) 9 9 14 20 6 3 DNC DNC 157
24 2214 Yana Skvortsova Island Barn RSC 28 23 34 -38 (DNC) 16 29 26 2 9 Y L 167
25 1502 Elinor O'Leary Island Barn RSC -31 -35 29 19 31 25 20 17 8 20 Y L 169
26 3297 Esme Barraclough Yorkshire Dales SC 22 25 -27 26 24 22 23 -35 21 14 J L 177
27 2429 Becky Caiger Sevenoaks School 21 -28 -30 28 25 26 24 25 13 19 Y L 181
28 3002 Jane Peckham Gurnard SC 14 24 25 20 26 -39 -34 31 24 22 M L 186
29 2875 Sarah Allan Royal Thames YC 13 22 31 25 19 -34 25 29 -41 29 L 193
30 2870 Cathy Partington Leigh and Lowton SC 30 29 -33 24 28 31 -32 23 6 27 L 198
31 3073 Alice Lucy Rutland SC 27 31 -37 31 32 -40 26 30 11 12 L 200
32 1533 Ted Ball Draycote Water SC 29 30 22 29 27 29 -36 24 -33 16 Y 206
33 2708 Maisie Bristow Island Barn RSC 24 27 26 37 30 15 -39 19 37 (DNC) Y L 215
34 1893 Alice Davis Great Moor SC -34 34 -38 32 34 30 31 33 22 3 Y L 219
35 2505 Tom Wharmby Royal Lymington YC 32 26 32 30 33 36 30 -39 -38 35 J 254
36 2195 Joseph Blaker Benfleet YC 36 37 -40 34 38 33 33 27 (RET) 17 Y 255
37 2929 Elliot Toms Fowey Gallants SC 26 32 -41 36 (DNC) 21 38 34 32 37 Y 256
38 1705 Kate Wharmby Royal Lymington YC 23 33 35 35 35 -38 37 -38 26 38 Y L 262
39 3301 Emily Davis Great Moor SC 37 39 -43 39 37 -41 40 32 28 15 L 267
40 1301 Oskar Shepherd Great Moor SC 35 36 36 23 36 42 28 36 (RET) (UFD) J 272
41 1175 Natasha Sion Lymington Town SC 33 (DNC) (DNC) 40 39 37 RET 42 27 34 Y L 300
42 2952 Catherine Hemsley Felpham SC (DNC) (DNC) 39 DNC DNC 32 41 40 23 40 M L 311
43 2147 Ollie Leeson Silver Wing SC 38 38 -44 41 (DNC) 43 43 41 31 39 Y 314
44 2442 Helen Bailey Grafham Water SC (DNC) (DNC) 42 42 DNC 44 42 43 35 26 L 322
45 1108 Charlie Pearce Dabchicks (DNC) (DNC) 20 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 356
46 1178 Alex Simmonds Eastbourne Sovereign SC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 34 36 J 358
47 2225 Johnny McKeown Lancing SC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC GM 384
comments powered by Disqus